Skip to content Skip to footer

Elektrikli Aracınızla Seyahat Nasıl Planlanır?

Elektrikli araç sahiplerinin veya almak isteyenlerin aklındaki en önemli sorulardan biri “seyahatlerimi nasıl planlayabilirim acaba” olacaktır.

Emin olun ki elektrikli aracınızla seyahat etmek hem konforlu hem ekonomik hem de oldukça basit. Gelin elektrikli aracınızla seyahat nasıl planlanırmış birlikte inceleyelim. 😊

elektrikli aracinizla seyahat nasil planlanir elektrikli aracinizin menzilini ogrenin

Elektrikli Aracınızın Menzilini Öğrenin

Yola çıkmadan ve planlama yapmadan önce yapmanız gereken ilk iş aracınızı çok iyi tanımak olmalıdır. 2022 yılında üretilen ortalama bir elektrikli araç kitabi verilere göre ortalama 600 km yol alabilmektedir. Bu durum Türkiye büyüklüğünde bir ülke için yakın ve orta mesafe şehir dışı seyahatlerinin çok rahatlıkla planlanabileceği anlamına gelmektedir.

Elektrikli araçlarda aracın kılavuzunda yazan menzillerden ziyade sizin elde ettiğiniz sürüş tecrübeleri de çok önemlidir çünkü aracınızda yolculuk için bulunan kişi sayısı, seyahat edeceğiniz bölgede yolların durumu, yanınızda taşıyacağınız yükün ağırlığı, hızlı veya yavaş kullanıma göre sürüş stiliniz, yolculuk esnasındaki hava şartları gibi pek çok nokta göz önüne alınarak planlama yapılmalıdır. Ayrıca aracınızda bulunan pillerin ne kadar kullanıldığı, buna bağlı olarak maksimum dolum kapasitelerinin kılavuza oranla ne kadar etkilendiği de dikkat edilmesi gereken bir başka nokta olarak göz çarpmaktadır.

elektrikli aracinizla seyahat nasil planlanir rotanizi belirlerken ekonomik ipuclarini dikkate alin

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Bulunan Dinlenme Noktalarını Belirleyin

Elektrikli aracınızın en yakın dostları her zaman elektrikli araç şarj istasyonları olacaktır. Bu noktada yola çıkmadan önce iyi bir planlama yaparak elektrikli aracınızın şarj dolum süresini çok daha verimli geçirebilirsiniz.

Konaklama yapmanızı gerektirecek uzun yolculuklarda elektrikli araç şarj istasyonu bulunduran otel veya konaklama alanları elektrikli araç kullanıcıların bir numaralı tercih sebepleri arasında yer alacaktır. Nispeten daha kısa yolculuklarda ise illa ki hem dinlenmek hem de yöreye özgü güzelim yemeklerin tadına bakmak için duracağınız anlarda elektrikli araç şarj istasyonu bulunduran restoran ve dinlenme tesisleri elektrikli araç kullanıcıların tercih sebebi olacaktır.

Günümüzde Google Maps ve benzeri birçok uygulamadan nerede elektrikli araç şarj istasyonu bulunduğu görünebilmekte ve rahatça seyahat planlaması yapılabilmektedir. BYS Charge olarak sosyal medya hesaplarımızda sizler için ufak seyahat önerileri hazırladık, bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek bu ve benzeri birçok bilgiye kolaylıkla ulaşabilir ve hizmetlerimiz hakkında bilgiler alabilirsiniz.

elektrikli aracinizla seyahat nasil planlanir yolculuguzun stressiz olacagindan emin olun

Rotanızı Belirlerken Ekonomik İpuçlarını Dikkate Alın

Sabit hızlarda gidip aşırı hızlanmamak veya aşırı yavaşlamamak elektrikli aracınızda enerji tasarrufu sağlamanın temel ipuçlarından biridir, bu nedenle özellikle şehir yaşamı yoğun alanlarda elektrikli araç kullanıyorsanız orta şeritten gitmeniz önerilmektedir. Ülkemizde şu an için uygulanmasa bile bazı ülkelerde orta şeritlerin kullanımı eğer arabanızı tek başınıza kullanıyorsanız kısıtlamalar dahilindedir fakat aracınız elektrikliyse hem tasarruf etmek hem de elektrikli araçlara olan ilgiyi arttırmak adına muaf bırakmışlardır.

Gidecek olduğunuz bölgenin topografyasını iyi analiz edip engebenin, bozuk arazi koşullarının, eğimlerin en az olduğu yolları rotanıza ekleyerek elektrikli aracınızı daha az yorabilir ve çok önemli seviyede enerji tasarrufu elde edebilirsiniz. Eğer o an için imkânınız bulunuyorsa sürtünmeyi arttırıp aracın gidişini bir miktar zorlaştıracak karlı ve yağmurlu havalarda veya bataryanın soğutmasını kısıtlayacak kadar sıcak hava koşullarda yola çıkmamak size enerji tasarrufu ettirecek bir diğer yöntemdir.

elektrikli arac almadan once bilmeniz gerekenler surus araliginizi hesaplayin

Yolculuğunuzun Stressiz Olacağından Emin Olun

Elektrikli aracınızın bataryası ne kadar doluysa sizin de yolculuğunuz o kadar stressiz geçecektir. Bu nedenle evden çıkarken veya konakladığınız bulunduran restoran ve dinlenme tesislerinden çıkarken aracınızın şarjının tamamen dolu olduğuna emin olun.

Her daim elektrikli aracınızın bataryası dolu bir şekilde yola başlamak ve geri dönüş yolunda o bataryayı hiçbir başka etmene bağlı kalmadan doldurmak istiyorsanız evlerine veya iş yerlerinize de elektrikli araç şarj istasyonu taktırmanızı kesinlikle önermekteyiz. Evleriniz ve iş yerleriniz gibi değerli yaşam alanlarınıza elektrikli araç şarj istasyonu kurdurmak istiyorsanız eğer BYS Charge’ın deneyimli ekibi ile hemen iletişime geçerek sizler için en uygun öneriyi alabilirsiniz.

Yorum yap

Ürünler
Çözümler
Teklif Al
Hizmetler
WhatsApp
WhatsApp ile Bize Ulaş
Merhaba! BYS Charge'a hoş geldiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?