Skip to content Skip to footer

Elektrikli Aracınızı Soğuk Havalarda Korumak İçin 6 Yöntem!

Kış şartlarında araba kullanmak sürüş şeklimizi etkilediği gibi elektrikli aracımızı da bir o kadar etkilemektedir. Kış mevsimi yaklaşırken hem kendimizi hem de elektrikli aracımızı kışa hazırlamanın artık vakti geldi de geçiyor diyebiliriz. İster yıllardır elektrikli araç kullanıyor olun ister elektrikli araçları ilk kez tecrübe ediyor olun bu makale içerisinde kendinize ve elektrikli aracınıza uygulayacağınız yöntemler bulacaksınız.

Bu blog yazısı kış şartları için yazılmış olsa bile daha sıcak iklimlerde bulunan elektrikli araç sürücülerinin de özellikle güvenlik açısından kendilerine uygulayabileceği birkaç not çıkacaktır. Keyifli okumalar dileriz. 😊

EL84FE1

Soğuk Havalar Elektrikli Araçları Nasıl Etkiler?

Yöntemlere geçmeden önce soğuk havaların elektrikli aracınızı nasıl ve ne yönde etkileyeceği hakkında konuşmak yararlı olacaktır. Sıcaklık 4 derecenin altına düştüğünde bir elektrikli aracın aküsü daha az akım üretir. Pil yeterince şarj edilmez ve soğuk havada bırakılırsa neredeyse birkaç saat içinde boşalabilir.

Sıcaklık -7 derecenin altına düştüğünde ise elektrikli aracınızın menzili gözle görülür seviyede düşebilir. Otomobilin ısıtma sistemlerini kullanmak, yollarda oluşan engeller nedeniyle sürtünmenin artması, şehir içindeyseniz eğer trafik yoğunluğu, eğer aracınız dışarıda bekliyorsa akünün boşalması gibi etmenler elektrikli araç performansını düşüren etmenlerdir. Bu durum, soğuk iklimde yaşayan veya mevsimsel olarak böyle bir geçiş yaşayan insanların mutlaka önlem alması gerektiği anlamına gelmektedir.

elektrikli aracinizi soguk havalarda korumak icin 6 yontem akillica sarj et

1. Akıllıca Şarj Et

Özellikle elektrikli araç şarj istasyonları daha yaygınlaşma evresindeyken ister sıcak ister soğuk bir iklimde olun şarjınızı çok iyi planlamanız gerekmektedir.

Soğuk havalarda akünün boşalmasına karşın önlem olarak evden veya iş yerinden ayrılmadan önce doğru bir zaman planlaması yaparak elektrikli aracınızı çok önceden değil de bulunduğunuz ortamdan ayrılmadan hemen önce şarj etmenizi tavsiye ediyoruz.

elektrikli aracinizi soguk havalarda korumak icin 6 yontem onceden hazirlan

2. Önceden Hazırlan

Soğuk havalarda dışarı çıkmadan önce elektrikli aracınız hala elektrikli araç şarj istasyonuna bağlıyken ısıtmayı yaklaşık 30 dakika erken açın.

Bu durum, aracın pilini ısıtarak daha iyi şarj olmasını sağlar ve elektrikli aracınızın sürüş menzilini en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olur. Ancak bu durum, pilden ekstra bir enerji çekilmeden araç elektrikli araç şarj istasyonuna bağlıyken yapılmalıdır. Çoğu elektrikli araç içerisinde bulundurduğu akıllı yazılımlarla bu ısıtma sistemini otomatik olarak çalıştırabilmektedir.

elektrikli aracinizi soguk havalarda korumak icin 6 yontem koltuklari isitin

3. Koltukları Isıtın

Elektrikli araçlarda fosil yakıtlı bir motor bulunmadığından otomobilin içini ısıtmaya yardımcı olacak ek atık ısı bulunmamaktadır.

Bu durumu aşmanın en iyi yolu 2. maddede belirttiğimiz üzere aracı önceden ısıtmak ve yola çıktığımızda da sadece koltuk ısıtıcısından yararlanmaktır. Bu, daha verimli bir pil sağlar ve arabanın içini tamamen ısıtmaktan daha az enerji tüketir.

elektrikli aracinizi soguk havalarda korumak icin 6 yontem mumkunse bir garaj kullanin

4. Mümkünse Bir Garaj Kullanın

Elbette garaj seçeneği her zaman ulaşılabilir bir alternatif olmayabilir ve aracınızı açık otoparklara veya yolun kenarına çekmek daha iyi bir alternatif oluşturabilir ancak elektrikli aracınızı garajınızda bırakmak pil verimliliğinde büyük farklar oluşturmaktadır.

Garajın dışarıya oranla göreceli sıcaklığı, pilin daha uzun süre enerji yüklü olarak kalmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca, soğuk havada çok uzun süre bırakılan bir pil, daha sıcak havada tutulan bir pil kadar iyi performans göstermez. Kendi garajınıza park edecek şansınız olmasa bile alışveriş merkezlerindeki kapalı otoparklar, spor etkinlikleri ve açık alan yerine kapalı alana park etme seçeneğiniz olan diğer tüm fırsatlar sizler için daha iyi alternatifler oluşturabilir.

ELEKTR3 1

5. Lastiklerinizi Düzenli Olarak Kontrol Edin

Bu maddemiz fosil yakıtlılar dahil olmak üzere tüm araçlar için geçerlidir lakin elektrikli araçlar için lastik basıncı çok daha önemlidir. Ortam sıcaklığındaki her 10 derecelik düşüş, lastik basıncını inç kare başına bir pound (PSI) azaltabilir. Hava ne kadar soğuk olursa, lastiğinizin PSI değeri o kadar düşük olur.

ExxonMobil tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma, elektrikli araçların pil serisinin tüm potansiyelini en üst düzeye çıkarması için optimum hava basıncını korumanın çok önemli olduğunu gösterdi. Uygun basınç, aracın enerji verimliliğini %3 ila %7 oranında artırabilir.

elektrikli aracinizi soguk havalarda korumak icin 6 yontem mutlaka eko modu kullanin

6. Mutlaka Eko Modu Kullanın

Her bir elektrikli araç için eko modu değişebilmektedir ancak hepsi enerji beslemesini tahrik motoruna ve kabin ısıtıcılarına sınırlayarak azaltılmış güç tüketimi yoluyla kilometreyi artırmaya yönelik benzer bir hedefe ulaşırlar.

Bu durum, soğuk havalarda pil verimliliğini en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, çoğu elektrikli araç motora giden güç azaldığından, eko modunda biraz daha yavaş hızlanır. Bu sayede buz veya karla kaplı yollarda patinaj olasılığını sınırlayarak sürüşünüzü daha güvenli hale getirebilirsiniz.

Yorum yap

Ürünler
Çözümler
Teklif Al
Hizmetler
WhatsApp
WhatsApp ile Bize Ulaş
Merhaba! BYS Charge'a hoş geldiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?