Skip to content Skip to footer

Elektrikli Araçların Menzilini Etkileyen Faktörler

Her ne kadar satın aldığınız elektrikli araç ile ilgili kâğıt üzerinde bir menzil verilse bile aslında bu tüm şartlar göz önüne alındığında sadece ortalama bir değeri ifade edebilir. Sürüş tarzınız, trafik durumu, bölgenin coğrafi yapısı, esen rüzgâr ve sıcaklık, yol koşulu ve yüzeyi gibi etmenler elektrikli aracınızın menzilini etkileyenler faktörlerin en başında gelmektedir.

BYS Charge ekibi olarak bu etmenleri sizler için detaylıca inceledik, keyifli okumalar dileriz. 😊

elektrikli araclarin menzilini etkileyen faktorler surus tarzi 1

Sürüş Tarzı

Sürüş tarzınız elektrikli aracınızın menzilini uzatma konusunda size bağlı olan en önemli etmendir. Fosil yakıt kullanan araçlarda da geçerli olan bu durum, elektrikli araçlar için de aynen geçerlidir. Aracınızı ne kadar hızlı kullanır, ani kalkışlar yapar ve normalin dışında manevralara zorlarsanız menzili o kadar kısalacaktır.

Hızlanma, ani kalkış ve yüksek manevra demek aracın bataryasının yüksek düzeyde enerjiyi o kadar yoğun iletimi demektir. Bu iletim seviyesi, enerji kaybına yol açarken aynı zamanda iletimden dolayı bazı verimsizliklere de yol açar. Bu sebepler elektrikli aracınızı normal kabul edilen bir sürüş tarzı içerisinde kullanmak aracınızın menzil kapasitesi için en sağlıklısı olacaktır.

Sabit Hızda Verimlilik (Hız)Sabit Hızda Verimlilik (Oran)
100 km/sa. (62 mil/sa.)50 %
80 km/sa. (50 mil/sa.)70 %
60 km/sa. (37 mil/sa.)90 %
50 km/sa. (31 mil/sa.)100 %

Kaynak: Volvo Cars

elektrikli araclarin menzilini etkileyen faktorler trafik durumu

Trafik Durumu

Sürüş tarzı kısmında belirttiğimiz kritik bir nokta “ani kalkış yapma” kısmıydı. Anlık trafik durumunun menzile etkisi de direkt bu konuyla bağlantılı diyebiliriz. Elektrikli aracınız sürekli dur kalk yapılan bir ortamda kalkış esnasında ekstra enerji harcayaraktır, bu nedenle harcanan bu ekstra yani boşa giden enerji menzilinizin otomatik olarak düşmesine sebep olacak.

Eminiz kimse trafikte bekleyip sürekli dur kalk yaparak zamanını öldürmek istemez ama elektrikli araç kullanıcıları için bu çok daha kritik bir nokta. Sürekli yoğun trafikte elektrikli araç kullanmak pil ömrüne de büyük zarar vermektedir çünkü pillerin en zorladığı kısımlar dur kalk yapma anlarıdır. Bu nedenle daha uzun mesafe olsa bile trafik yoğunluğunun az olduğu güzergahlar tercih sebebi olabilmektedir.

elektrikli araclarin menzilini etkileyen faktorler cografi yapi

Coğrafi Yapı

Ne kadar stabil bir sürüş, o kadar uzun menzil demek. Sürüş yaptığınız bölgenin coğrafi yapısı bu stabiliteyi etkileyecek önemli faktörlerden biri. Ne kadar çok yokuş çıkarsanız, engebeli ve virajlı yollara girerseniz menziliniz o kadar düşecektir. Yer çekiminden dolayı aracınız yokuş çıkarken, sürtünme ve manevra hareketi dolayısıyla viraj alırken veya engebeli arazilerdeki türlü engellerin üzerinden geçerken aracınız doğal olarak daha fazla enerji harcayacaktır.

Bu türlü bir durum son kullanıcı olan sizlerin önüne geçebileceği menzili etkileyen faktörlerden biri değildir, bu nedenle yola çıkmadan önce mutlaka o yolu daha önceden deneyim etmiş elektrikli araç sahibi arkadaşlarının deneyimlerine danışmanızı veya internette ufak bir araştırma yaparak rotanızı planlamanızı tavsiye ediyoruz.

elektrikli araclarin menzilini etkileyen faktorler esen ruzgar ve sicaklik

Esen Rüzgâr ve Sıcaklık

Daha önce de belirttiğimiz üzere sürtünme kuvveti gibi dış etmenler menzil konusunda çok önemlidir. Karşıdan esen kuvvetli bir rüzgâr aracınıza karşı sürtünmeyi arttıracak ve aracın itkisi için daha fazla enerji harcanmasına yol açacaktır. Aşırı yüksek sıcaklıklar ve aşırı düşük sıcaklıklar da menzile etki eden faktörlerdendir.

Aşırı yüksek sıcaklarda veya aşırı düşük sıcaklarda sistem yoguşmaya uğrayacağı için iletimlerde türlü problemler olacaktır hatta daha enerji ulaşmadan bir kısmının yolda kaybolması anlamına da gelebilmektedir. Aşırı soğuk veya sıcak havalar aracın içinde aktif şekilde klima kullanımını da getirdiğinden menzili önemli ölçüde düşürecektir.

Dış SıcaklıkDevre Dışı Bırakılmış Yolcu Bölmesi Klima KontrolüNormal Yolcu Bölmesi Klima Kontrolü
30 °C (86 °F)95 %80 %
20 °C (68 °F)100 %90 %
10 °C (50 °F)90 %80 %
0 °C (32 °F)80 %60 %
-10 °C (14 °F)70 %40 %

Kaynak: Volvo Cars

elektrikli araclarin menzilini etkileyen faktorler yol kosulu ve yuzeyler

Yol Koşulu ve Yüzeyi

Tüm doğal etmenler ve coğrafi sıkıntılar bir yana yaşadığımız bölgedeki şehircilik faaliyetleri de elektrikli aracınızın menzilini etkilemektedir. Yamalı yollar, girintili çıkıntılı yüzeyler, arnavut kaldırımları ve yollardaki yabancı maddeler aracınızın itkisini etkileyecek ve menzilinizi kısaltacaktır.

Eğer siz de elektrikli araçların çapını yakalamak istiyorsanız, evlerinizde ve iş yerleriniz gibi değerli yaşam alanlarınıza elektrikli araç şarj istasyonu kurdurmak istiyorsanız eğer BYS Charge’ın deneyimli ekibi ile hemen iletişime geçerek sizler için en uygun öneriyi alabilirsiniz.

Yorum yap

Ürünler
Çözümler
Teklif Al
Hizmetler
WhatsApp
WhatsApp ile Bize Ulaş
Merhaba! BYS Charge'a hoş geldiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?