Skip to content Skip to footer

Türkiye’de Elektrikli Araç Şarj İstasyonlarında Son Durum

Türkiye’de elektrikli araç ve elektrikli araç şarj istasyonu sayısı her geçen gün hızla artmakta, bu artış ile birlikte tüketicilerin de ilgilisi elektrikli araçlara yoğunlaşmış durumda. Gelin Türkiye’de elektrikli araç ve elektrikli araç şarj istasyonlarının son durumunu hep birlikte inceleyelim. 😊

blog turkiyede elektrikli arac sarj istasyonlarinda son durum2

Türkiye’deki Elektrikli Araç Sayısında Son Durum

Bağımsız bir kuruluş olan Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Derneği (TEHAD) verilerine göre Türkiye’de hibrid araçlar hariç 6.500-7.000 adet civarlarında tam elektrikli araç olduğu düşünülmektedir.

Yine Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Derneği (TEHAD) verilerine göre 2021 yılında Türkiye’de toplam 4.500 elektrikli araç olduğu tahmin edilmekte, buradan yola çıkarak 2022’nin ilk 6 ayında 2.000-2.500 araçlık artış gelecek adına çok daha umut vadedici olarak gözükmekte, uzmanlar bu sayının lineer bir artışla yıl sonuna kadar 8.500-9.000 araç civarına çıkacağını tahmin etmekte. 2023 yılında ise yerli ve milli elektrikli araç TOGG’un piyasaya sürülmesi ve türlü devlet teşvikleriyle birlikte elektrikli araç sayının lineer değil, katlanarak artacağı tahmin edilmektedir.

blog turkiyede elektrikli arac sarj istasyonlarinda son durum3

Türkiye’deki Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Sayısında Son Durum

Türkiye’de elektrikli araç şarj istasyonu yatırımları ayakları son derece yere sağlam basarak emin adımlarla devam etmektedir. Hem günümüzün hem de geleceğin altyapısı kurulurken elektrikli araç şarj istasyonu konusu ülkemiz için çok önemli yatırım alanlarından biri olduğu gözükmektedir.

2022 yılında Türkiye’de halihazırda halka açık 2.714 adet AC (normal şarj), 267 adet DC (hızlı şarj) toplam 2.981 elektrikli araç şarj istasyonu olduğu bilinmektedir. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 2022 yılında açıkladığı destek programına göre DC (hızlı şarj) kurulumlarında %75’e varan hibe avantajları sunulmaktadır.  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın bu hibe ve teşvik programı doğrultusunda uzmanlara göre 2022 yılının sonuna kadar 1.572 adet DC (hızlı şarj) istasyonu kurulacağı tahmin edilmektedir. Ülke çapında yapılan planlamalara göre 2025 yılında 30.000, 2030 yılında ise 160.000 bin halka açık elektrikli araç şarj istasyonu olması hedeflenmektedir.

Siz de geleceğin teknolojilerini şimdiden yakalamak ve adapte olmak istiyorsanız eğer evleriniz ve iş yerleriniz gibi yaşam alanlarınız için BYS Charge’ın uzman ekibinden restoranlar, AVM’ler, oteller, otoparklar ve elektrikli araçların bulunabileceği türlü alanlar için en uygun teklifi alabilirsiniz.

blog istanbul elektrikli arac ve elektrikli arac sarj istasyonlarinda lider

İstanbul Elektrikli Araç ve Elektrikli Araç Şarj İstasyonlarında Lider

Bir devlet kurumu olan T.C. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) verilerine göre Türkiye’deki elektrikli araçların %58’i İstanbul’da bulunmakta. Elektrikli araç sayısında İstanbul’u %10 ile Ankara, %9 ile İzmir ve %5 ile Antalya takip etmektedir. Geri kalan %18’li elektrikli araç sayısı ile Türkiye’nin illerine dağılmış bulunmaktadır.

Elektrikli araç şarj istasyonu noktalarında ise yine İstanbul liderliğini korumakta. Eldeki veriler ışığında İstanbul’da halka açık 1.265 elektrikli araç şarj istasyonu olduğu bilinmektedir. İstanbul tüm Türkiye’deki elektrikli araç şarj istasyonu noktalarının yaklaşık %35’ine ev sahipliği yapmaktadır. Bunu 320 elektrikli araç şarj istasyonu ile Ankara, 235 istasyon ile İzmir, 162 istasyon ile Antalya takip etmektedir. Türkiye’de bulunan elektrikli araç şarj istasyonlarının %90 gibi bir oranının Türkiye’nin batısında kaldığı gerçeğinden hareketle daha fazla devlet teşviki ile doğuda da elektrikli araç şarj istasyonu kurulumları devam etmektedir.

blog avrupada elektrikli arac ve elektrikli arac sarj istasyonu sayisinda son durum

Avrupa’da Elektrikli Araç ve Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Sayısında Son Durum

Avrupa’da ise durum bizden biraz daha farklı konumda. Bir Avrupa Birliği kurumu olan Eurostat verilerine göre 2022 yılının ilk yarısında elektrikli araç sayısı %53,4 artış göstermiş durumda ve elektrikli araçların toplam araç pazardaki payı %10’a ulaşmış durumda. Elektrikli araç satışlarında Fransa liderliği elinde bulundururken bunu Almanya, Hollanda ve İngiltere takip etmektedir. Fransa, Almanya ve İngiltere kendi araçlarını üretebilmenin avantajlarını yaşarken Hollanda ise bir devlet politikası olarak yenilenebilir enerjiye büyük önem vermektedir.

Elektrikli araç şarj istasyonlarında ise bir Avrupa Birliği kurumu olan Avrupa Alternatif Yakıtlar Gözlemevi (EAFO) verilerine göre daha önce de bahsettiğimiz gibi yenilenebilir enerjiye verdiği destekle Hollanda 92.601 istasyon ile açık ara liderliğini sürdürüyor. Bu rakamları Almanya 59.550, İngiltere 40.297, Fransa 27.870, İtalya 23.249 elektrikli araç şarj istasyonu ile takip etmektedir.

Yorum yap

Ürünler
Çözümler
Teklif Al
Hizmetler
WhatsApp
WhatsApp ile Bize Ulaş
Merhaba! BYS Charge'a hoş geldiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?